Metos ir profesionālās virtuves aprīkojuma ražotājs un tirgotājs ar vairāk kā 90 gadu pieredzi. Mēs esam tirgus līderis Skandināvijas, Baltijas un Beniluksa valstīs un Eiropas vadošā virtuves iekārtu ražotāja Ali Group uzņēmums. Metos – tie ir apmēram 750 darbinieki deviņās valstīs.

Pārdomāts virtuves dizains uzlabo efektivitāti profesionālas virtuves ikdienā

Pārdomāts virtuves dizains uzlabo efektivitāti profesionālas virtuves ikdienā

Ja profesionāla virtuve ir rūpīgi projektēta jau no paša sākuma, tas tās ietekme ir ilgstoša. Dizains ietekmē profesionālas virtuves ikdienas darba efektivitāti un galu galā pat to cik motivēts ir darbinieks.

Virtuves dizains nav tikai aprīkojuma izvietošana noteiktā telpā. Process sākas ar funkcionālo dizainu, kas balstās uz virtuves koncepciju un biznesa ideju. Pēc tam uzmanība tiek pievērsta procesiem, ražošanas metodēm un loģistikai – kādi ēdieni tiek gatavoti, kā tie tiek gatavoti un kur tie tiek piegādāti.

Dizains nodrošina “labu plūsmu” ikdienas darbībās

Visas virtuves zonas jāprojektē tā, lai nodrošinātu to, ka secīgas darbības jeb darba plūsma var vienmērīgi pāriet no viena posma uz citu.

– Darba plūsma ir veidota tā, lai ikdienas darbs būtu pēc iespējas efektīvāks, vienmērīgāks un patīkamāks. Tas nodrošina “labu plūsmu” virtuves ikdienas darbībā, stāsta Metos dizaina grupas vadītāja un virtuves dizainere Veera Hakanens.

Jāizvairās no īslaicīgas uzglabāšanas un nevajadzīgiem pārnesumiem. Protams, daļa no šī procesa ir arī atbilstība normatīvajām prasībām.

Daudzfunkcionālas iekārtas palielina virtuves efektivitāti

Tikai pēc funkcionālā dizaina nāk aprīkojuma dizains. Lai efektīvi izmantotu ierobežoto virtuves platību, izvēloties ierīces, jāņem vērā to daudzfunkcionalitāte.

– Daudzfunkcionālās ierīces bieži vien maksā nedaudz dārgāk, taču, no otras puses, tās palīdz efektīvi izmantot visus virtuves kvadrātmetrus, kas bieži vien ir ierobežoti. Ja viena iekārta var veikt vairākas funkcijas, nav nepieciešams katrai no tām izmantot atsevišķu ierīci. Lai gan daudzfunkcionāla iekārta atsevišķi var izmaksāt dārgāk, galu galā tā ietaupa vietu un kopējās izmaksas par aprīkojumu, skaidro Veera.

Iekārtu izvēle ļauj arī virtuves darbību pielāgot ikdienas ritmam.

– Piemēram, ir vērts apsvērt, vai divas mazas kombinētās krāsnis nebūtu labāks risinājums nekā viena liela. Ja restorānā ir divas nelielas krāsniņas, tās var izmantot atbilstoši pašreizējam klientu skaitam; kad ir klusāks laiks, tiek ieslēgta tikai viena, bet, kad ir apmeklētāju pieplūdums, tiek ieslēgta arī otrā kombinētā krāsns. Veera iesaka, ka tas arī ietaupa enerģiju.

Profesionālā virtuvē svarīgs ir katrs solis

Plānojot vienmēr ir jādomā par darbinieku veicamajiem darbībām. Tas ir svarīgi ne tikai ikdienas darba raitai norisei, bet arī darbaspēka optimizācijai un laika plānošanai. Mērķis ir izdarīt pēc iespējas vairāk ar pēc iespējas mazāku darbību skaitu.

– Darbaspēka trūkums ir problēma daudzās virtuvēs, un to var mazināt ar labu plānošanu. Svarīgi ir likvidēt nevajadzīgus soļus. Darbības tiek plānotas tā, lai darbiniekiem nebūtu jādodas turp un atpakaļ starp dažādiem punktiem. Plānojot tiek pievērsta uzmanība ikdienas virtuves darbībai, lai tā noritētu raiti. Piemēram, ņem vērā, cik bieži darbiniekam ir jāmazgā rokas, piemēram, trauku mazgāšanas procesā, un kur viņam ir jādodas, lai to izdarītu.

Mērķis – radīt virtuves profesionāļiem patīkamu darba vidi

Veera uzskata, ka darba ergonomika arvien vairāk tiek iekļauta virtuves dizainā.

– Piemēram, darbinieku ikdienu ietekmē arī letes augstums un darba laukums. Darba vidi ietekmē arī to cik viegli apkopt virtuvi, eju izkārtojums, grīdas notekas un tvaika nosūcēju augstums. Profesionāls virtuves dizainers var padomāt arī par durvju un lūku atvēršanas virzienu un to nozīmi lietotāja ikdienā, viņa saka.

Ergonomiska dizaina mērķis ir radīt darbiniekiem patīkamu darba vidi, kurā ir ērti strādāt. Tas var palīdzēt uzlabot darbinieku noturību un tādējādi risināt darbaspēka trūkuma problēmu.

– Mūsdienās cilvēki ir vairāk gatavi maksāt par ergonomiku, jo vēlas, lai labi darbinieki virtuvē būtu apmierināti. Ar restorānu vadītājiem, šefpavāriem un citiem darbiniekiem aizvien biežāk konsultējas virtuves projektēšanas posmā, viņa secina.

Katra stūra efektīva izmantošana ar ilustratīviem attēliem

Virtuves dizainā tiek izmantota arī 3D modelēšana. Tas ir noderīgs rīks, lai maksimāli izmantotu katru virtuves stūri.

– Kad projektēšanas posmā klients var izstaigāt savu virtuvi, tas skaidri ilustrē visu virtuves iekārtojumu. Un ļauj redzēt, vai ir palikuši kādi stūri, kurus varētu izmantot, secina Veera.