Metos ir profesionālās virtuves aprīkojuma ražotājs un tirgotājs ar vairāk kā 90 gadu pieredzi. Mēs esam tirgus līderis Skandināvijas, Baltijas un Beniluksa valstīs un Eiropas vadošā virtuves iekārtu ražotāja Ali Group uzņēmums. Metos – tie ir apmēram 750 darbinieki deviņās valstīs.

Neliels ieskats Metos vēsturē

1920-tie gadi 

aare_leikola

1922.gadā Somijā Aare Leikola ar domubiedriem nodibināja uzņēmumu Metalliteos, lai masveidā ražotu metāla izstrādājumus. Pirmais masveidā ražotais produkts bija pogas armijai.

Attīstoties ražošanai, uzņēmums apguva jauna materiāla – nerūsējošā tērauda – apstrādi, tādējādi kļūstot nerūsējošā tērauda apstrādes ekspertu. Pirmie Metos ražotie produkti, kas nonāca komerciālajās virtuvēs, bija nerūsējošā tērauda galda virsmas.

1930-tie gadi 

1931.gadā Metos izgatavoja pirmo profesionālo virtuves trauku – lielu nerūsējošā tērauda katlu, kas tika nogādāts Paimio sanatorijai.

1938.gadā uzņēmums izgatavoja pasaulē pirmo rūpnieciski ražoto elektrisko saunas sildītāju.

1935-1938.gadā Metos investēja līdzekļus rūpnīcas paplašināšanā. Desmitgades beigās daļa rūpnīcas nodega.

Metos pirmais pilnīgais virtuves iekārtu projekts tika realizēts Alko virtuvei Sundholmenā 1939.gadā neilgi pirms Ziemas kara sākuma.

1938.gadā Metos izgatavoja pasaulē pirmo rūpnieciski ražoto elektrisko sildītāju. Sildītāju ražošanu uzņēmums pārtrauca 1983.gadā.


1938.gada ugunsgrēks iznīcināja ievērojamu daļu Metos ražotnes.

1940-tie gadi 

Lai gan Metos zīmols tiek izmantots arvien vairāk un plašāk, zīmola oficiālā reģistrācija tiek pieprasīta tikai 1960.gadā.

1940.gadā Metos ražoja aprīkojumu vasaras Olimpiskajām spēlēm Helsinkos. Lai gan Otrā pasaules kara dēļ Olimpiskās spēles Helsinkos nenotika, saražotajām iekārtām tika atrasts pielietojums. Piemēram, Pārtikas pārvaldei Metos katli kalpoja vairāk kā 40 gadus.

Kara laikā Metos ražoja dažādas preces armijas vajadzībām, piemēram, slēpju stiprinājumus un telšu krāsniņas, kā arī tādas patēriņa preces kā tērauda kastes naudas glabāšanai.

1940. gadā Metos ražoja virtuves traukus Helsinku vasaras olimpiskajām spēlēm. Kara dēļ spēles tika atceltas, bet katli tika nodoti un vairāk kā 40 gadus izmantoti Helsinku pārtikas centrā. Fotoattēlā redzamais katls pēc tā ilgās ekspluatācijas joprojām ir pilnīgā darba kārtībā un tagad atrodas Metos muzejā.

Viena no Metos ražotajām pazīstamākajām patēŗiņa precēm ir naudas glabāšanas kastes, kas izgatavotas 1940.-1950.gados. Krāmu tirdziņos un izsolēs šādas kastes cena (atkarībā no tās stāvokļa) svārstās no 20 līdz 65 eiro.

1950. gadā klienti saņem Metos jaunumus, kas kļūst par vienu no nozares lasītākajiem izdevumiem.

1950-tie gadi 

1950.gadā Metos publicēja pirmo klientiem paredzēto Metos jaunumu žurnālu. Metos jaunumu žurnāls joprojām tiek publicēts ar tādu pašu nosaukumu.

Domājot par klientiem un saprotot, ka viņus ir nepieciešams apmācīt, kā rīkoties ar jaunām tehnoloģiski uzlabotajām iekārtām, Metos uzsāka klientu apmācības dažādās Somijas vietās.

1952.gadā Metos vēlreiz saņēma ievērojama apjoma pasūtījumu vasaras Olimpiskajām spēlēm Helsinkos.

Desmitgades vidū Metos uzsāka savas produkcijas eksportu.

1956.gadā tika sarīkota pirmā virtuves iekārtu izstāde, kas būtiski ietekmēja uzņēmuma attīstību.

1959.gadā Metos kontrolpaketi iegādājās Instrumentarium un Metos kļūst par tā daļu.

Kopš piecdesmitajiem gadiem apmācības ir bijušas viens no Metos darba virzieniem.
Apmācības ir bijušas tik populāras, ka ne visi gribētāji tajās varēja piedalīties. Fotoattēlā 1957.gada paziņojums par apmācību.

1960-tie gadi 

1960.gadā Somijā sākās straujas izaugsmes periods. 1962.gadā tika izveidots Metos serviss un uzsākta reģionālā tirdzniecības tīkla izveide. 

1962. gadā Keravā tika pabeigta Merivaara (Instrumentarium Group) rūpnīca, kas sākotnēji ražoja mēbeles un aprīkojumu slimnīcām, bet vēlāk pievērsās Metos produktu ražošanai.

1965.gads ievērojams ar vēsturisku notikumu – uzsākta pirmās Somijā ražotās mikroviļņu krāsns Metos Micronic ražošana.

1967.gadā Metos pārtrauca slimnīcu aprīkojuma ražošanu un pievērsās tikai profesionālo virtuves iekārtu un saunas sildītāju ražošanai.

Pieaugot virtuves aprīkojuma bāzei, arvien nozīmīgāku vietu ieņēma iekārtu apkope kā daļa no pakalpojumu kopuma. Par Metos servisa dibināšanas gadu var uzskatīt 1962.gadu, kad tas tika izveidots par uzņēmuma atsevišķu nodaļu.. Attēlā redzama Metos servisa automašīna.

Metos Micronic tirgū ienāca 1965.gadā. Tā bija pirmā Somijā ražotā mikroviļņu krāsns. Krāsnij ir tāda pati jauda kā mūsdienu mazajām mājsaimniecības mikroviļņu krāsnīm. Jaudas trūkumu kompensē dažādas stilīgas detaļas. piemēram, tīkkoka koka līstes.

Uzņēmuma telpas Keravā tika būvētas vairākos posmos no 1963. līdz 2002.gadam. Attēlā redzams, kā vieta izskatījās 1964. gadā, kad tika pabeigta rūpnīcas pirmā kārta.

1970-tie gadi 

1972.gadā Metos ražošana tika pārcelta uz Somijas pilsētu Keravu.

Uzņēmums paplašinājās un Zviedrijā nodibināja savu pirmo filiāli ārpus Somijas (Metos Storkök AB).

1976.gadā Metos administrācija, mārketings un tirdzniecība pilnībā pārcēlās no Helsinkiem uz Keravu, bet 70.gadu beigās Merivaara ražotne tika pārcelta uz Lahti, tādējādi visa Keravas rūpnīca nonāca Metos rīcībā.

Jau piecdesmitajos gados Metos savu pakalpojumu klāstam pievienoja virtuves projektēšanu. Fotoattēls ir uzņemts 1979.gadā, kad datorizētā AutoCAD sistēma vēl netika izmantota.

1980-tie gadi 

1980.gadā Metos bija izveidojusies laba sadarbība ar Padomju Savienību un uzņēmums saņēma ievērojamu pasūtījumu vasaras Olimpiskajām spēlēm Maskavā.

1982.gadā Metos eksporta apjoms pirmo reizi pārsniedza iekšējās tirgus tirdzniecības rādītājus.

1983.gadā Metos pārtauca saunas sildītāju ražošanu, pievēršoties tikai profesionālo virtuves iekārtu ražošanai un ar to saistīto pakalpojumu (projektēšanai, servisam utml.) sniegšanai, vienlaikus savu ražojumu klāstu papildinot ar kruīza kuģu aprīkojuma ražošanu. 

Kuģis “Skandināvija” tāpat kā daudzi citi kruīza kuģi, astoņdesmitajos gados ieguva Metos virtuvi. Kuģis joprojām kuģo Karību jūrā.

Metos organizētie mācību semināri vienmēr ir bijuši populāri. 1985.gadā uzņemtajā foto redzama Veijo Vanamo lekcija mācību klasē, kas apvienota ar aprīkojuma izstādi.

1990-tie gadi 

90.gadu sākumā ekonomiskā lejupslīde ietekmēja ne tikai Somiju, bet arī galvenās eksportētājvalstis, tādēļ Metos vajadzēja sašaurināt ražošanu.

1994.gadā, apvienojoties Instrumentarium, kuram piederēja Metos, un Hackman, tika izveidots Hackman Metos Oy Ab. 1998.gadā Hackman iegādājās visas akcijas.

90.gadu beigās Metos iesākās ievērojamas izaugsmes un starptautiskās sadarbības periods: Metos uzsāka darbību Baltijas valstīs un Krievijā, kā arī izveidoja plašu servisa tīklu Somijā, kļūstot par nozares vienīgo uzņēmumu, kurš pats spēj nodrošināt servisu visā valstī. 

Deviņdesmito gadu top produkts bija Culino katls un Culimix maisītājs. 1997.gadā Culino katls ieguva balvu Equip’hôtel gadatirgū Francijā.

1990-tajos gados Metos paplašināja sniegto pakalpojumu tīklu, aptverot visu Somiju.

XXI gadsimts

2002.-2003.gadā Metos paplašināja savu darbību Itālijā, Beļģijā un Nīderlandē.

2002.gadā Keravā (Somija) tiek atklāts Metos centrs – lielākais profesionālās virtuves iekārtu un aprīkojuma izstāžu un apmācību centrs Eiropā.

Kopš 2004.gada Metos ir Ali Group (Itālija) sastāvā.

Metos centrs Keravā tika pabeigts 2002.gadā.